تاریخ خبر :1401/08/04
مسئول و ناظر منطقه گردشگری بوجه:احداث پارک بانوان شهیده در خمین در حال اجراست.

منطقه گردشگری بوجه، یک منطقه تفریحی گردشگری ویژه در شهر خمین و استان مرکزی است. این منطقه در دامنه کوه زیبای بوجه قرار دارد و از موقعیت خاصی برخوردار است. توسط شهرداری فعالیت های خوبی در جهت توسعه فضای سبز، احداث پارک بانوان و ... انجام گرفته است.

محمد چوگری؛ مسئول منطقه گردشگری بوجه گفت: منطقه گردشگری بوجه یک منطقه تفریحی گردشگری ویژه است که بنده از سال 1398 به عنوان مجری طرح گردشگری بودجه برای خدمت به شهروندان انتخاب شدم.

وی افزود: طرح بوجه به خاطر اینکه مالکیت آن به طور کامل مشخص نبود که متعلق به راه و شهرسازی و یا منابع طبیعی است، بلاتکلیف مانده بود و چون شهرداری با هیچ کدام از ادارات مذکور قرارداد مستحکمی نداشت و به صورت قطعی نمی توانست درباره آن تصمیم گیری کند؛ حدود یک الی دو سال این پارک از نظر رسیدگی و فضای سبز و تأسیسات عقب افتاد تا اینکه در سال 1400 دولت محترم و معاون وزیر منابع طبیعی و آبخیزداری تصمیم گرفتند که بوجه را به عنوان اراضی ملی مشخص کنند و به عنوان اراضی ملی واگذار شد تا قابل تقسیم نباشد و هیچ اداره و ارگانی نتواند در آن دخل و تصرف داشته باشد و مالکیت آن را به اداره کل منابع طبیعی واگذار کردند.

چوگری ادامه داد: بعد از مکاتباتی که با اداره کل منابع طبیعی انجام شد، آنها عنوان کردند که باید طرح پیشنهادی شهرداری طبق جدولی که وزارتخانه به ما ابلاغ کرده، آماده و ارائه گردد تا بتوانند با شهرداری قرارداد ببندند. به همین منظور شهرداری و شورای اسلامی شهر جلساتی با استاندار محترم و مدیران کل استانی برگزار کردند و مقرر شد پس از تایید طرح پیشنهادی به مدت 30 سال این پارک به عنوان بهره بردار در اختیار شهرداری قرار گیرد و این موضوع در حال پیگیری می باشد.

او اضافه کرد: یک طرح جامع جهت احداث پارک بانوان شهیده با کمک مشاور آماده شد و چندین جلسه با اعضای کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی استان و بازدید میدانی و طی چندین جلسه نیز که با دکتر کمانکش فرماندار محترم و اعضای محترم ستاد امربه معروف برگزار کردیم، در نهایت به تایید طرح رسیدیم.

مسئول منطقه گردشگری بوجه اظهار نمود: شهرداری پیشنهاد داد با توجه به اینکه پارک بانوان شهیده جزء مصوبات ستاد امربه معروف و ستاد احیاء شهرستان می باشد، حتماً باید این مکان حصارکشی و دیوارکشی شود. زمانی که ما بررسی کردیم، دیدیم که پارک قدیمی که در سال 1386 احداث شده گنجایش آن کم است و مساحت آن 16 هزار مترمربع می باشد که با توجه به استقبال بانوان جوابگو نمی باشد و گنجایش احداث پیست دوچرخه سواری و یک سری آیتم های دیگر را نیز ندارد، سپس یک مکان دیگر در جنب هواشناسی به مساحت 43 هزار مترمربع برای احداث پارک بانوان انتخاب و در نظر گرفته شد.  

وی بیان کرد: طرحی که در حال حاضر تهیه شده با کاربریهای متفاوت آماده گردیده و دارای سالن چندمنظوره سرپوشیده، سالن ورزشی روباز، پیست دوچرخه سواری، نمازخانه، اتاق رختکن، سرویس بهداشتی و ... می باشد. همچنین یک محل برای ارائه صنایع دستی بانوان شهرستان که علاقمند هستند صنایع دستی آنها در معرض دید قرار گیرد، در این مکان پیش بینی شده است.

چوگری عنوان کرد: پس از اینکه طرح موردنظر تایید شد و موافقت نامه از اداره کل منابع طبیعی آمد، یک سری آماده سازیها را شروع کردیم و در حال حاضر بیس کار جهت پیست دوچرخه سواری ریخته شده و آماده آسفالت است. همچنین مجموعه بازی کودک و دو مجموعه ست ورزشی، وسایل و امکانات اولیه و دیوارهای بتنی به اندازه 1500 مترمربع خریداری شده که دیوارهای خریداری شده طی هفته جاری تخلیه می شوند و آماده نصب هستند. ضمناً فاز اول این پروژه شروع شده و در حال کندن چاله برای کاشت 4 هزار اصله درختان پایه بلند شامل صنوبر، کبود و کاج تهران در اطراف پارک هستیم تا دید آن کاملاً محفوظ شود. برای اجرای این پروژه تاکنون حدود یک میلیارد تومان جهت خرید دیوار، تجهیزات و ... هزینه شده است.

این مقام مسئول اذعان نمود: در منطقه بوجه در خصوص رسیدگی به فضای سبز، آبیاری درختان، کاشت و بازسازی چمن ها، جدولگذاری، اصلاح معابر، زیرساخت زمین والیبال، واکاری بخشی از پارک جنگلی با کاشت تعداد 2 هزار اصله سرو خمره ای در سال جاری و ... اقدامات خوبی صورت گرفته که رضایت تمامی شهروندان عزیز را در پی داشته است.

وی در ادامه گفت: با برنامه ریزیهای انجام گرفته یک تغییرات در منطقه گردشگری بوجه انجام می شود از جمله اینکه محل قدیمی پارک بانوان شهیده به نام پارک سالمندان تغییر پیدا می کند و در این مکان نیز امکانات و تجهیزات لازم برای سالمندان عزیز پیش بینی شده و خریداری و نصب می شوند.    

ایشان خاطرنشان ساخت: اقدامات لازم برای پارک بوجه انجام شده و اصلاحاتی در این منطقه صورت گرفته و در اطراف شهربازی نیز یک سری دیوارکشی در ورودیهای اطراف شهربازی و قسمت پارکینگ ها انجام شده تا از ورود موتورسواران و مزاحمت آنها جلوگیری شود. همچنین با موفقت نامه ستاد امر به معروف یک درب جلوی ورودی پارک نصب شده است تا از ورود مزاحمان جلوگیری گردد.

چوگری در ادامه توضیح داد: فاز اول شهربازی پارک بوجه با مشارکت شهرداری و سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده و در حال ارائه خدمات به مردم است. ضمناً مقرر است که 29 وسیله بازی متفاوت که جزء تعهدات پیمانکار است در این مکان نصب شود.   

ایشان خاطرنشان ساخت: دادگستری کل استان مرکزی از شهرداری خمین درخواست کرده بود یک ساختمان تحت عنوان ساختمان مهر مادر در خمین ساخته شود که در این خصوص موافقت نامه آن را از اداره کل منابع طبیعی گرفتیم. این ساختمان به مساحت 320 مترمربع زیربنا، جنب مسجد حضرت فاطمه (س) ساخته می شود که موافقت نامه آن انجام شده و آماده کلنگ زنی می باشد.

وی افزود: هدف از احداث این ساختمان این است که والدین بعد از جدایی، کودکان خود را به این مکان بیاورند تا فرزندان با خانواده خود دیدار داشته باشند که این کار تحت نظر بهزیستی و دادگستری انجام می شود.  نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده

ارتباط با ما

نشانی: استان مرکزی، خمین، بلوار بهشتي -روبروي فرمانداري
کد پستی : 13168-38818
تلفن :46333433-46342954-
نمابر : 46333306
ایمیل: khomeincity@yahoo.com
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری خمین می باشد
fara portal